Какво e ПЕТ/КТ (PET/CT)

PET/CT е комбиниран образен метод съчетаващ нуклеарно-медицинско изследване – позитронно-емисионна томография и компютърна томография (скенер). Като всяко нуклеарно-медицинско изследване, методът е свързан с венозно инжектиране на малки активности радиоактивен материал – радиофармацевтик. В случая, при РЕТ, радиофармацевтикът е 18F-FDG – дезоксиглюкоза, белязана с радиоактивен флуор. Като краен резултат се визуализират три образа – функционален (РЕТ), морфологичен (КТ) и софтуерно генериран трети образ, наречен хибриден, съчетаващ функционалните и морфологични образи. Получените образи са триизмерни и могат до бъдат на отделни сегменти или на цялото тяло. При онкологични пациенти се предпочитат целотелесните образи. Други радиофармацевтици за ПЕТ изследванения са 68Ga – PSMA ( използван за визуализиране на простате карцином) и 68Gа – DOTA-TATE за невроендокринни тумори.

Къде се използва PET?

Най-често се използва в онкологията, има ограничени индикации и в кардиологията  и неврологията:

Основни онкологични индикации са:

Първична диагноза на някои онкологични заболявания – при известни лезии за преценка на тяхната злокачественост, определяне на място на биопсия, стадиране на доказани хистологично туморни заболявания и рестадиране при доказан рецидив, търсене на рецидив, при суспектни образни данни или елевация на туморен маркер, преценка на ефекта от провежданото лечение на известно онкологично заболяване, търсене на първичното туморно огнище при пациенти с изявени метастази, планиране на лъчелечение.

Не всички онкологични заболявания са показани за изследване с PET/CT. Най-чести индикации са карцином на бял дроб, лимфоми, тумори на глава и шия, хранопровод, дебело черво и ректум, малигнения меланом. С по-ограничено приложение методиката се използва и при карцином на млечната жлеза, яйчници, карцином на шийката на матката и др.

Кои са материалите, които се използват за РЕТ диагностика?

За да се получи образ от позитронно-емисионния томограф на пациента трябва да се инжектира радиофармацевтик. Най-масово се използва 18F-FDG. Той е аналог на глюкозата и се натрупва на места с повишен глюкозен метаболизъм. Като правило повечето тумори са със силно повишен глюкозен метаболизъм, което позволява тяхното разграничаване от здравата тъкан. Радиофармацевтикът се инжектира венозно един час преди самото изследване. Предвид краткия полуживот /110мин./ инжектираният радиофармацевтик постоянно намалява активността си в тялото на пациента, отчасти поради физичен разпад и отчасти поради екскреция на радиофармацевтика с урината.

Къде може да се проведе РЕТ/СТ изследването в България?

Клиника по Нуклеарна медицина и метаболитна терапия, УМБАЛ “Св. Марина”, гр. Варна

Бул. Христо Смирненски 1, гр. Варна

УМБАЛ ”Александровска” ЕАД, гр София


ул. “Здраве” № 2

Аджибадем Сити Клиник Младост

Short Description

Аджибадем Сити Клиник Токуда

Short Description

МБАЛ Света Марина, гр. Плевен

Началник клиника
Д-р Маргарита Славова

Лекари- специалисти:
проф. д-р Дойчин Минчев, дмн

Лекари специализанти

д-р Преслава Илиева
д-р Любослав Петракиев

V-та МБАЛ, гр. София

Short Description

Асарел Панагюрище Здраве

Short Description

УМБАЛ „Св.Георги” ЕАД – гр. Пловдив

Short Description

Close Menu