Костна сцинтиграфия

Костната сцинтиграфия е диагностична процедура, която открива болестни промени в костите, като визуализира метаболитната активност на костното вещество. Костната сцинтиграфия Ви е назначена, за да установи болестен процес ангажиращ костите или ставите.

Description: Костна сцинтиграфия-нормален образ

Костната сцинтиграфия е много чувствително изследване и може да установи 

някои заболявания преди другите образни методи. Предимство за това изследване е, че се получава образ на цялото тяло и допълнителни (ако е необходимо) изследвания, без допълнително лъчево натоварване на пациентите. При всички изследвания в нуклеарната медицина източникът на лъчение е самия пациент, а не апаратурата.

Защо ви е назначена костна сцинтиграфия?

Процедурата се провежда за откриване на следните костни и ставни промени:

  • Стрес фрактури и shin splints
  • Инфекции (остеомиелит)
  • Артрит
  • Костни тумори
  • Костни метастази
  • Травма
  • Метаболитни нарушения: Болест на Пейджет
  • Обменни нарушения, които засягат и костите
  • Област на мъртва костна тъкан в костите, в следсвтие на нарушение в кръвоснабдяването (аваскуларна некроза)

Как се провежда изследването?

Преди процедурата.

Можете да се храните нормално, както и да вземете обичайните си медикаменти. Преди изследването съобщете на персонала ако поради някаква причина не можете да лежите неподвижно докато трае процедурата.

Инжектира се радиоизотоп (99mTc-MDP). Това вещество се натрупва специфично само в костите, като натрупването му е толкова по-голямо, колкото по-висока е метаболитната активност в зоните на костта, които са наранени или болестно променени. Има заболявания при които натрупването на радиоизотопа е по-ниско от колкото в нормална кост. Времето необходимо за разпределението на радиофармацевтика в костите е около 2-4 часа. През това време можете да изчакате в специално пригодената в отделението чакалня или да излезете до дадения Ви от пресонала час. След инжекцията е добре да пиете повече вода (1,5-2л.)

Следва скенирането, което се провежда на апарат, наречен гама камера. Продължителността му е около 20 минути.

При някои изследвания е необходима поредица от скенирания, като инжектирането е след като сте позициониран на апарата секунди преди скенирането. Тези ранни фази позволяват да се проследи движението на изотопа в кръвоносните съдове и меките тъкани, преди натрупването им в костите.

Предпазни мерки.

Изследването не се прилага при бременни и кърмещи жени. Кърменето се прекратява за 24 часа след инжектирането на радиофармацевтик.

Преди изследването трябва да свалите метални предмети (колани, стотинки), както и бижута, тъй като те могат да бъдат причина за неточна интерпретация на изследването.

Close Menu